Wizyta dr Maryny Saltykovej-Vaukovich z Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego w PWSZ w Głogowie

W ramach programu Erasmus+ i współpracy nawiązanej z Grodzieńskim Uniwersytetem Państwowym im. Janki Kupały w Grodnie, do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie zawitał kolejny gość z Białorusi – dr Maryna Saltykova-Vaukovich, która podczas kilkudniowej wizyty przeprowadziła serię wykładów oraz ćwiczeń dla studentów kierunku Pedagogika w Instytucie Humanistycznym.

dr Maryna Saltykova-Vaukovich

Choć pani Maryna urodziła się na Ukrainie, od lat pracuje w Grodzieńskim Uniwersytecie Państwowym na Białorusi. Razem z matką (rodowitą Rosjanką) oraz ojcem (ukraińskim oficerem) przeprowadziła się do sąsiedniego kraju kiedy była dzieckiem – ojciec otrzymał wtedy atrakcyjną ofertę pracy.  Od tamtej pory mieszka na Białorusi. Warto również wspomnieć o polskich korzeniach pani Maryny – jej prababcia była Polką. Przyznaje, że ma ogromny sentyment do naszego kraju i kultury słowiańskiej. Ponadto, biegle mówi po polsku. Obecnie jest docentem w Katedrze Pedagogiki i Psychologii Dzieciństwa przynależnej do grodzieńskiego uniwersytetu, gdzie wykłada i prowadzi zajęcia dla studentów kierunków pedagogicznych. Jej obszar kształcenia związany jest z historią pedagogiki, resocjalizacją ludzi młodych i ich współczesnymi problemami: alkoholizmem, narkotykami, czy nawet próbami samobójczymi.  Pani docent w swoich działaniach wskazuje na przyczyny tych ważnych problemów, szczegółowo je omawia i podaje skuteczne rozwiązania w celu ich przezwyciężenia. Od lat prowadzi badania nad psychiką ludzi młodych, podkreślając zbawienne metody zmian dotychczasowych nawyków, m. in. biblioterapię oraz arteterapię.

Ćwiczenia ze studentami kierunku Pedagogika

Pani Marynie często zdarzało się odwiedzać nasz kraj. Wcześniej brała udział w konferencjach naukowych oraz letnich szkołach języka i kultury polskiej w Siedlcach oraz we Wrocławiu. Dwukrotnie odbywała też staż w Białymstoku oraz praktyki logopedyczne. W programie Erasmus+ bierze udział po raz pierwszy, a jej kandydatura została wybrana spośród zgłoszeń kilku innych wykładowców, którzy również wyrazili chęć prowadzenia zajęć w PWSZ w Głogowie. Po przyjeździe do naszej Uczelni, pani docent została przywitana przez pracowników Biura Projektów odpowiedzialnych za organizację mobilności, z którymi nastąpiła wymiana życzliwości, gadżetów obu uczelni i słodkich upominków. W kolejnych dniach pani Maryna przeprowadziła serię wykładów oraz ćwiczeń o poniższej tematyce:

  • Prezentacja potencjału dydaktycznego Uniwersytetu Państwowego im. J. Kupały w Grodnie dla studentów i kadry dydaktycznej PWSZ w Głogowie
  • Prowadzenie społecznych i pedagogicznych ćwiczeń na temat „Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych”
  • Przeprowadzenie seminarium na temat „Techniki terapii baśniowej Miltona Ericksona”
  • Prowadzenie społecznych i pedagogicznych ćwiczeń na temat „Rozwiązywanie konfliktów”
  • Wykład na temat „Biblioterapia jako metoda skoncentrowana na kliencie”

Podczas pobytu pani docent wymieniła doświadczenia naukowo-badawcze z kadrą dydaktyczną PWSZ w Głogowie, m. in. z dr Adamem Bujakiem – inicjatorem współpracy z Grodzieńskim Uniwersytetem Państwowym oraz z dr Izabelą Rutkowską, z którą nawiązała współpracę w ramach tworzenia Rocznika Nauk Społecznych PWSZ w Głogowie „Spotkania”. Pani Maryna dołączyła do Rady naukowej Rocznika. Będzie recenzować artykuły rosyjskojęzyczne, a jej publikacja pt. „Od kontemplacji do refleksji (o użyciu pomocy wizualnych w praktyce pedagogicznej)” ukaże się w tegorocznym numerze Rocznika – 1(2) 2018.

dr Maryna Saltykova-Vaukovich i dr Izabela Rutkowska

Podczas prowadzenia zajęć pani Maryna była zaskoczona zainteresowaniem i aktywnością głogowskich studentów oraz serdecznym przyjęciem ze strony wykładowców. –Bardzo mi się u państwa podoba. Dziękuję za tak miłe przyjęcie. W kilka dni poznałam tutaj wielu szczerych i wspaniałych ludzi, którzy wspierali mnie w mojej pracy. Z wielką przyjemnością pragnę rozwijać nawiązane kontakty – przyznała pani docent, która starała się tak dobrać tematykę i formę zajęć, by były one jak najbardziej atrakcyjne dla studentów. Dzięki temu ćwiczenia na temat technik terapii baśniowej Miltona Ericksona okazały się ciekawe zarówno dla studentów, jak i kadry dydaktycznej PWSZ w Głogowie. Nasi wykładowcy byli zachwyceni sposobem i podejściem pani docent do słuchaczy. –Zajęcia były bardzo inspirujące – zdecydowanie przyznała pani dr Izabela Rutkowska.

dr Anita Stefańska i dr Maryna Saltykova-Vaukovich razem z grupą studentów kierunku Pedagogika

W czasie wolnym od  zajęć dydaktycznych pani Maryna spacerowała po Starym Mieście. Bardzo podobały jej się głogowskie różnokolorowe kamienice. Duże wrażenia na pani docent zrobiły ruiny kościoła św. Mikołaja, Ratusz oraz średniowieczne sukiennice. Przyznała, iż w jej odczuciu miasta wschodniej Polski znacząco różnią się od tych zachodnich. Głogów oceniła bardzo pozytywnie. –Lubię właśnie takie mniejsze miasta. Są bardzo klimatyczne – dodała.  Przyjaciele i znajomi, z którymi pani Maryna mobilnie dzieliła się fotografiami z pobytu, byli równie oczarowani architekturą naszego miasta, w tym pokrytego czerwoną cegłą gmachu PWSZ w Głogowie. Zapytana o hobby, pani Maryna zdecydowanie wymieniła wyszywanie krzyżowe obrazów na płótnie, które ją bardzo relaksuje. Obecnie kończy swoje najnowsze dzieło pt. „Dwa zakochane wilki”. W chwilach poza pracą naukową lubi również gotować i piec. Przyznała, że posiada wielostronicową książkę na temat kuchni staropolskiej i często z niej korzysta. Przygotowuje sałatki, zupy i różne rodzaje mięs posługując się polskimi, tradycyjnymi recepturami, w których smakuje jej rodzina.

Przyjazd docent Maryny Saltykovej-Vaukovich przyczynił się do umocnienia kontaktów z należącym do grodzieńskiego uniwersytetu Centrum Internacjonalizacji, z którym głogowska PWSZ planuje realizować kolejne wymiany studentów, wykładowców i pracowników administracyjnych w ramach programu Erasmus+.

Biuro Projektów składa podziękowania pani dyrektor dr Sławomirze Lisewskiej oraz kadrze dydaktycznej Instytutu Humanistycznego za zaangażowanie i serdeczne przyjęcie docent Maryny Saltykovej-Vaukovich w PWSZ w Głogowie.

—————————————————————————————————

Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały w Grodnie – założona w 1940 r. białoruska uczelnia wyższa, której renoma z roku na rok wzrasta, o czym świadczy jej wysoka pozycja w rankingach światowych uniwersytetów. W chwili obecnej posiada 15 wydziałów, m. in. Wydział Pedagogiczny, Wydział Prawa, Wydział Ekonomii i zarządzania, Wydział inżynierii i budownictwa, Wydział innowacyjnej inżynierii mechanicznej i inne, na których naukę pobiera około 14 500 studentów. Liczba studentów przyjeżdżających tam zza granicy kształtuje się natomiast na poziomie około 564 osób. Uczelnia efektywnie rozwija współpracę międzynarodową i realizuje obecnie 134 umowy międzyinstytucjonalne.

Więcej informacji o Grodzieńskim Uniwersytecie Państwowym pod adresem:

https://en.grsu.by/index.php?lang=en

GALERIA